Tuz Odası Hakkında Her Şey Tuz odası tüm odanın tuzlarla kaplı olduğu bir bölgedir. Bu odada duvarlar tamamen tuzlarla kapanmıştır. Ayrıca bu odaların içerisinde havaya da tuz püskürtülmektedir. Tuz odası içine girildiği zaman direk solunum yolu ile tuzlu hava solunmaktadır. Tuz odası terapisi uygulaması önemli doğal şifa kaynaklarından bir tanesidir. Özellikle solunum yolu rahatsızlıklarında çok etkili rolü […]

Tuz Odası Hakkında Her Şey

Tuz odası tüm odanın tuzlarla kaplı olduğu bir bölgedir. Bu odada duvarlar tamamen tuzlarla kapanmıştır. Ayrıca bu odaların içerisinde havaya da tuz püskürtülmektedir. Tuz odası içine girildiği zaman direk solunum yolu ile tuzlu hava solunmaktadır. Tuz odası terapisi uygulaması önemli doğal şifa kaynaklarından bir tanesidir. Özellikle solunum yolu rahatsızlıklarında çok etkili rolü bulunmaktadır.

Tuz odası terapisinin insan sağlığına faydası nelerdir?

Tuz odası terapisinin sağlık açısından oldukça faydaları bulunmaktadır. Özellikle astım, nefes darlığı, KOAH sinüzit, hastalarında terapi sonrası oldukça rahatlama sağlamaktadır. Bunun yanı sıra solunun yolları ile ilgili rahat nefes alamama, kaynaklı uyku düzensizlikleri, uyku bozuklukları ve sabahların yorgun uyanma gibi sorunların giderilmesinde çok büyük bir faydası bulunmaktadır.

Tuz odası terapisi sonrasında etkileri nelerdir?

Tuz odası terapisinde yapılan terapilerin aslında temelinde yatan özellik negatif iyon etkisinin olmasıdır. Tuz odası yapımı terapisi uyku düzensizlikleri tedavisinin yanı sıra kişilerde bedensel ve ruhsal gevşemeleri sağlamaktadır. Tuz odası terapilerinin sonunda yaklaşık bir saate yakın sıcak tuz masajı bulunmaktadır. Sıcak tuz masajı ile kullanılan doğal tuz taşları sayesinde fiziksel gerilimlerin yok olmasını sağlamaktadır. Sağlıklı olduğu için hamileler ve çocukları için de hiçbir zararı bulunmamaktadır.

Tuz odası terapisi ne sıklıkla yapılmalıdır?

Tuz odası terapisi uzmanlar tarafından stres ve yorgunluğu vücut üzerinden atmak için en az haftada bir defa yaptırılmalıdır.

Tuz odası terapisi yaptırılırken nelere dikkat edilmelidir?

Tuz odası terapisi yaptırılırken her şeyden önce dikkat edilmesi gereken solunun yolundaki diyafram nefesidir. Buna alışkın olmayan bünyeler yapabildikleri kadar yapmalıdırlar. Tuz odası terapisi üresinin belirli bir standardı bulunmaktadır. Tuz odası terapisinde bir kir yaklaşık on seanstan oluşmaktadır. Seanslar çocuklarda yaklaşık 20 dakika büyüklerde ise 40 dakikadır. Seanslar bir gün ara ile veya günlük olarak yapılmaktadır Tuz odası terapisinde seans sonrası yaklaşık 12 saat boyunca banyo yapılması gerekmektedir. Bu durum cilt için oldukça önemlidir.

Tuz odası terapileri başlangıçta 5 gün boyunca üst üste daha sonraki kullanımlar ise 20-30 günde bir kez tekrarlanmalıdır. Tuz odası terapisinde 30 dakikalık bir giriş sonunda yaklaşık vücuda yemekte bulunan tuzun 10 da b 10 i kadarını vermektedir. Ayrıca çocuklar üzerinde çok etkilidir. Doktorlar anne ve babalara çocuklara ilaç uygulamalarından önce tuz odası terapisi olan doğal uygulamayı tavsiye etmektedirler. Çocuklarda b u uygulama çoğunlukla kemik çatlaması ve kemik kırılması gibi risklerden korumaktadır.

Tuz odasına girip tuz terapisi yaptırmak isteyenler tuz odasına kuru elbise ile çıplak ayakla giyilmesi gerekmektedir. Kişi bahsedilen rahatsızlıklardan birine sahipse eğer bir yıl içinde yaklaşık üç kez olmak şartı ile tuz odası terapisi alacaktır. Her terapi de 10 seanstan 40 dakika ile yapılmaktadır. Sağlığı yerinde olan normal kişiler ise biri yıl içerisinde 3 seans almaları yeterli olacaktır. Seans boyunca koltukta oturarak uzmanları önerdiği gibi burundan ve ağızdan nefes alınarak terapi yapılmaktadır.